Відомості про район
Райдержадміністрація
Прес-центр
РДА і громадськість
Районна рада
Місцеві ради

SR208220 25703

 
 

Посіви озимої пшениці впродовж всього періоду вегетації вражає значна кількість грибних хвороб, що можуть призвести до зниження кількісних та якісних показників врожаю. Розмір втрат зерна прямопропорційно залежить від інтенсивності ураження та виду патогена.

Будь-яка частина рослини важлива для неї. Але якщо загине один листок, то його нестачу не повною мірою, але можуть компенсувати інші частини. Інша річ із прапорцевим листком. Лише він один відповідає за налив зерна. Тому втрата цього листка в період формування колосу означає втрату рослини.

Зменшення площі асиміляційної поверхні листка зменшує вагу зерен, і, як наслідок, зменшується врожайність культури. Хвороби, уражаючи зелену тканину листка, зменшують зелену продуктивну площу, і чим більша ступінь ураження, тим значніший наслідок для формування майбутнього врожаю.

Тому дуже важливо не допустити ураження прапорцевого листка збудниками хвороб, і це зумовлює необхідність проводити профілактичне обприскування фунгіцидами комплексної дії, що не дасть можливості заразити листок наявними збудниками хвороб. Навіть коли спори вже попали на листок, але ще немає візуальних ознак хвороби, фунгіцид, маючи лікувальні властивості, знищить її всередині листка.

Проте арсенал сучасних фунгіцидів дає змогу йти далі — не тільки надійно захистити рослину від комплексу хвороб, але й подовжити вегетаційний період прапорцевого листка, навіть за посушливих умов на 7-10 днів. А це – додаткові поживні речовини для зерна, збільшення його ваги, значне підвищення врожайності.

За даними багаторічних досліджень дослідних установ, прапорцевий листок займає 20% площі рослини. При цьому він відповідає за 43% майбутнього врожаю. Не слід забувати, що хвороби з прапорцевого листка можуть легко перекинутися на колос. Сумарний внесок прапорцевого листка та колоса у врожай – становить 65%. Тож саме від фунгіцидного захисту у фазу з’явлення і формування прапорцевого листка (ВВСН 37-49) великою мірою залежить кількість та якість врожаю, а отже і рентабельність агровиробництва.

Саме тому, щоб забезпечити адекватний захист листків, що є ключовим для формування врожаю, обробки фунгіцидами повинні бути прив’язані до появи листків більше, ніж до стадій розвитку. Повна поява третього листка зазвичай співпадає із стадією ВВСН 32, але це може залежати від стану культури. Наприклад, при дуже ранньому посіві 3-й листок з'являється у стадії ВВСН 33. А при дуже пізньому – у ВВСН 31. 

Таким чином, поява листка є найкращим критерієм для прийняття рішення про час обприскування. На практиці це можна швидко визначити на полі. При цьому слід врахувати, що обприскування, проведене занадто рано, коли листок не повністю з'явився, дає недостатню кількість препарату на листку, і таким чином, слабку ефективність. І навпаки - пізня обробка не може забезпечити достатній рівень контролю хвороб, які вже розвинулись, особливо у випадку профілактичних фунгіцидів.

Збройні Сили України
Центр надання адміністративних послуг
Старовижівщина туристична
Підрозділи органів влади
Державні ресурси:
Вхід на сайт